سه شنبه 11 مهر 1396 :: نویسنده : نویسنده


عوامل زیادی در تأثیرگذار بودن رزومه دخالت دارند و این عوامل با گذشت زمان تغییر می‌کنند. بنابراین اطلاع داشتن از آخرین تغییرات به نفع متقاضیان کار خواهد بود.

مقاله‌ی مرتبط:

این روزها همه چیز با سرعت زیادی در حال تغییر است و این موضوع در فضای استخدام نیز تأثیرگذار است. به‌عنوان مثال اینکه مدیران منابع انسانی به دنبال جذب چه نیروهایی هستند و اینکه متقاضیان چگونه باید توجه آن‌ها را جلب کنند همیشه ثابت نیست. بنابراین اگر شما نتوانید آمادگی لازم را کسب کنید از رقیبان خود عقب خواهید افتاد. این موضوع روی مهم‌ترین معرفی‌نامه‌ی شما یعنی رزومه‌تان اهمیت بسیار بالایی دارد. زمانی که شما برای شرکتی درخواست همکاری ارسال کرده و رزومه‌‌تان را ضمیمه می‌کنید، تنها یک شانس دارید تا طرف مقابل را تحت تأثیر قرار دهید. بنابراین باید از این فرصت نهایت استفاده را برده و رقبایتان را کنار بزنید. سوالی که مطرح می‌شود این است که در حال حاضر چه بایدها و نبایدهایی برای نوشتن رزومه باید رعایت شود. ما در ادامه‌ی این مقاله‌ی زومیت ابتدا به بررسی ۳ مورد از بایدهای رزومه و سپس ۲ مورد از نبایدهای آن می‌پردازیم.

resume

بایدها

۱- مختصر و مفید بودن

تحقیقات نشان می‌دهد که کارمندان منابع انسانی تنها ۶ تا ۷ ثانیه زمان برای بررسی یک رزومه سپری می‌کنند. بنابراین زمان خود را صرف نوشتن محتوایی نکنید که ممکن است اصلا خوانده نشود. تا جای ممکن از کلمات و عباراتی استفاده کنید که به مختصر شدن نوشته‌های شما کمک می‌کنند. این موضوع را نیز در ذهنتان داشته باشید که برای خلاصه کردن رزومه باید روی انتخاب تک تک کلمات خود دقت داشته باشید. هرچقدر یک رزومه کوتاه‌تر باشد خواندن آن نیز راحت‌تر است. اما باید به گونه‌ای نوشته شده باشد که منظور شما را سریع بیان کرده و همچنین دقیق و قدرتمند باشد.

در سال‌های گذشته معمولا به متقاضیان کار توصیه می‌شد که رزومه‌های طولانی بنویسند و برای نوشتن متن آن از داستان سرایی استفاده کنند. اما امروز هدف از نوشتن رزومه این است که به مخاطب خود نشان دهید شایستگی انجام چه کارهایی را دارید و شرکت چگونه از حضور شما سود خواهد برد. اینکه از چه مدل اطلاعاتی باید استفاده کرده و آن‌ها را در چه قالبی بیان کنید، رابطه‌ی مستقیمی با نقش مورد تقاضای شما در شرکت دارد. بنابراین کمی جستجو کنید و ببینید که بهتر است چه اطلاعاتی را وارد رزومه‌ی خود کنید. زمانی که رزومه‌ی شما مختصر باشد و پیام خود را به طور واضح بیان کند، یک قدم از مابقی رزومه‌ها جلوتر خواهد بود و این موضوع شانس شما را برای استخدام در شرکت مورد نظر افزایش خواهد داد.

resume

۲- لینک دادن به موارد مرتبط

یک راه آسان برای اطمینان از مختصر بودن رزومه و در عین حال تأثیرگذار بودن آن استفاده از هایپرلینک است. شما می‌توانید از هایپرلینک‌ها برای ارائه‌ی اطلاعات و منابع مرتبط با محتوای خود در داخل رزومه استفاده کنید. هایپرلینک‌ها نقش توضیحات اضافه را در رزومه بازی می‌کنند و به شما اجازه می‌دهند که با حفظ اختصار محتوای رزومه‌ی اصلی، اطلاعات اضافه‌تری را به خواننده منتقل کنید. فراموش نکنید که هدف اصلی شما مختصر بودن رزومه است بنابراین می‌توانید از هایپرلینک‌ها برای توضیحات بیشتر در مورد کلمات کلیدی رزومه‌ی خود استفاده کنید.

چند نکته‌ای که باید هنگام استفاده از هایپرلینک‌ها دقت کنید:

  • از لینک‌هایی استفاده کنید که تصویر بهتری از شما در ذهن خواننده ایجاد می‌کند.
  • خواننده باید متوجه لینک‌های داخل رزومه شود بنابراین از رنگ‌های غیرقابل تشخیص استفاده نکنید.

۳- تولید محتوای دیجیتال

احتمالا این سوال در ذهنتان ایجاد می‌شود که چه منابعی باید داخل رزومه‌ی شما لینک شوند. ویدئوهای معرفی یکی از بهترین گزینه‌ها هستند. یک ویدئوی کوتاه از خودتان تهیه کرده و خودتان را به شرکت مورد نظر معرفی کنید. ویدئوها تأثیر فوق‌العاده بیشتری نسبت به متن‌ها دارند و دید بهتری به مخاطب می‌دهند. در ویدئوهای معرفی در مورد ویژگی‌های شخصیتی و نحوه‌ی برقراری ارتباط خود با دیگران صحبت کنید. همچنین توضیح دهید که چرا قصد دارید در این موقعیت شغلی کار کنید و چرا شرکت باید شما را از میان دیگران انتخاب کند.

اگر دارای سابقه‌ی کاری مرتبط هستید، می‌توانید یک پورتفولیوی (مجموعه‌ای از طرح‌ها و پروژه‌ها) دیجیتال درست کرده و لینک آن را در رزومه‌ی خود درج کنید. این کار باعث می‌شود که کارمند منابع انسانی احساس کند شما برای انجام این کار آماده هستید و همچنین به شناخت بهتری از شما و مهارت‌هایتان برسد.

resume

نبایدها

مقاله‌ی مرتبط:

۱- اغراق کردن در مورد اطلاعات

درست است که یک رزومه‌ی خوب و پربار می‌تواند توجه هر بیننده‌ای را جلب کند؛ اما مانند هر چیز دیگری، اغراق کردن در این زمینه نیز اصلا خوب نیست. گاهی اوقات رزومه‌ها برای بررسی بیشتر در اختیار مدیران منابع انسانی قرار می‌گیرند. اگر اطلاعات وارد شده در یک رزومه غیرواقعی به نظر برسند ممکن است فاقد صلاحیت تشخیص داده شده و هیچ موقع در اختیار مدیران قرار نگیرد.

یکی از جدیدترین راه‌های نوشتن رزومه استفاده از جداول و طراحی‌های گرافیکی است. اما این موضوع ممکن است خوانایی رزومه و تشخیص کلمات کلیدی آن را سخت کند. بنابراین بهتر است از قالب‌هایی استفاده کنید که بخش‌بندی‌های آن با استفاده از تیترهای مناسب از هم تفکیک شده‌ باشند. تیترها توجه خواننده را جلب کرده و همچنین خوانایی رزومه را بالا می‌برند. برای افزایش خوانایی رزومه می‌توانید بخش‌بندی‌های آن مانند تجربیات کاری، تحصیلات، مهارت‌ها و … را با استفاده از یک خط از هم تفکیک کنید.

اگر برای موقعیت شغلی درخواست می‌دهید که خلاقیت به‌عنوان یک امتیاز مثبت در نظر گرفته می‌شود، می‌توانید از هایپرلینک‌ها استفاده کنید. یک پ,رتفولیو از نمونه‌های کارهای خود بسازید و لینک آن را داخل رزومه قرار دهید. این کار باعث می‌شود که خوانایی رزومه حفظ شده و خلاقیت و نوآوری‌تان نیز مورد توجه قرار بگیرد.

۲- نمره دادن به مهارت‌ها

مدیران و کارمندان منابع انسانی عاشق این هستند که شما بتوانید مهارت‌های خودتان را ارزیابی کنید. اما این ارزیابی‌ها همیشه دقیق نیستند. بسیاری از متقاضیان تصور می‌کنند که نمره دادن به مهارت‌ها کار هوشمندانه‌ای است و به‌عنوان مثال در رزومه‌ی خود می‌نویسند: فتوشاپ: ۷ از ۱۰، ورد: ۴ از ۱۰ و اکسل: ۸ از ۱۰.

مسئله‌ای که وجود دارد این است که ارزیابی مهارت‌ها تا حدودی مبهم و سلیقه‌ای است. همچنین بسیاری از متقاضیان ترجیح می‌دهند در تمام زمینه‌ها به خودشان نمره‌ی بالا بدهند. دادن نمره‌ی ۹ یا ۱۰ از ۱۰ به تمام مهارت‌ها باعث شک کردن افراد تصمیم گیرنده برای استخدام خواهد شد. بهترین راه حل، بیان سطح آشنایی در مورد مهارت‌ها است. به‌عنوان مثال استفاده از عبارت‌های زیر به جای سیستم نمره دهی توصیه می‌شوند:

  • مهارت بالا در فتوشاپ
  • آشنا با وردپرس
  • دارای تجربه در زمینه‌ی برنامه نویسی به زبان‌های HTML، Javascript و CSS

این روش موثرتر از نمره دادن خواهد بود و تأثیر بیشتری نیز روی خواننده خواهد گذاشت.لینک منبع

مطلب بایدها و نبایدهای نوشتن رزومه در سایت مفیدستان.


لینک منبع و پست :بایدها و نبایدهای نوشتن رزومه
http://mofidestan.ir/%d8%a8%d8%a7%db%8c%d8%af%d9%87%d8%a7-%d9%88-%d9%86%d8%a8%d8%a7%db%8c%d8%af%d9%87%d8%a7%db%8c-%d9%86%d9%88%d8%b4%d8%aa%d9%86-%d8%b1%d8%b2%d9%88%d9%85%d9%87/نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


چهارشنبه 5 مهر 1396 :: نویسنده : نویسنده


دوازده اصل مغزی برای موفقیت

ورزش

قانون اول: ورزش کردن قدرت مغز را افزایش می دهد.

مغز شما برای راه رفتن ساخته شده است: 15 کیلومتر پیاده روی در روز! اگر می خواهید توانایی پردازش مغزتان را بالا ببرید، حرکت کنید. ورزش کردن باعث می شود خون بیشتری به مغز برسد و به همین دلیل گلوکز که منبع انرژی است، بیشتر در اختیار آن قرار می گیرد. اکسیژن اضافی در دسترس هم صرف جمع آوری الکترون های مضر باقی مانده در اثر مصرف گلوکز می شود. درضمن ورزش کردن باعث تحرک پروتئین هایی می شود که اتصال نورون ها به یکدیگر را تضمین می کند. انجام ورزش های هوازی حتی دوبار در هفته ریسک ابتلا به زوال عقل را تا نصف کاهش می دهد.

توجه

قانون دوم: انسان ها به اموری حوصله بر توجه نمی کنند.

توجه مغز مثل نورافکنی است که در یک لحظه می تواند فقط روی یک نقطه انداخته شود. مغز چندکاره نیست. توجه به جزئیات یک رویداد باعث می شود درک معنای انتزاعی نهفته در آن بهتر انجام شود و هیجان یادگیری را تسهیل کند. مخاطب شما ممکن است بعد از ده دقیقه علاقه اش را به موضوع از دست بدهد، اما چنانچه در بحث خود رویدادهای جالبی را مطرح کنید یا به هر شکلی هیجان ایجاد کنید، می توانید او را درگیر نگه دارید.

سیم کشی مغزی

قانون سوم: مغزهای مختلف سیم کشی های مختلف دارند.

آنچه در طول زندگی انجام می دهیم و یا می آموزیم، مغز را از نظر فیزیکی تغییر می دهد و به اصطلاح آن را دوباره سیم کشی می کند. میزان رشدیافتگی بخش های مختلف مغز در افراد متفاوت است. هیچ دو مغز انسانی را پیدا نمی کنید که اطلاعات را به شیوه ای مشابه دریافت کنند یا آنها را در مکان مشابهی قرار دهند. ما می توانیم به شکل های مختلف باهوش باشیم. بسیاری از این انواع هوش با آزمون های استاندارد ضریب هوشی یا IQ قابل اندازه گیری نیستند.

حافظه کوتاه مدت

قانون چهارم: تکرار کن تا به یاد بسپاری

مغز سامانه های حافظه مختلفی دارد. یکی از آنها طی چهار مرحله داده ها را انبار می کند: رمزگذاری، ذخیره سازی، بازپس گیری و فراموشی! هنگام دریافت اطلاعات مغز بلافاصله آنها را دو تکه می کند و هرکدام را برای ذخیره به مناطق مختلف قشر مغز می رساند. تمام اتفاقاتی که پیش بینی کننده آموختن چیزی هستند، در همان چند لحظه اول به خاطر سپرده می شوند. هرچقدر شیوه رمزگذاری داده های جدید استادانه تر باشد، حافظه تشکیل شده از آنها نیرومندتر خواهدبود.

اگر هنگام تلاش برای یادآوری یک موضوع، محیطی را که برای بار اول در آن با این اطلاعات مواجه شدید در ذهن خود بازسازی کنید، شانس شما برای موفقیت بیشتر می شود.

حافظه بلندمدت

قانون پنجم: به یاد بسپار تکرار کنی

بیشتر خاطرات در همان دقیقه های اولیه پاک می شوند؛ اما آن دسته از آنها که این دوره حساس را تاب می آورند، می توانند با گذشت زمان نیرومندتر شوند. حافظه بلندمدت در ارتباطی دوسویه میان هیپوکامپ قطع شود، حافظه در قشر مغز تثبیت می شود که سال ها باقی می ماند. مغز تنها دیدی تقریبی از واقعیت به دست می دهد؛ چرا که دانش تازه را با اطلاعات از قبل اندوخته شده مخلوط کرده و هردو را با هم در یک محل نگهداری می کند. تنها شیوه ای که امکان استناد به حافظه بلندمدت را افزایش می دهد، مواجهه تدریجی با داده های جدید و سپس تکرار آنها در طول زمان است.

بقا

قانون ششم: مغز انسان در روندی طولانی به شکل امروزی آن رسیده است.

مغز انسان و بقیه جانوران برای بقا سازگار شده است. هرگونه ای مغزی متناسب با نیازهای خود دارد. خزنده ای که تمام زندگی خود را در سوراخ یک سنگ سپری می کند، تنها به مغزی برای رفع احتیاجات ساده از قبیل رفتن به گرمی آفتاب یا خنکای سایه و پیدا کردن یک جفت احتیاج دارد. چنین موجودی هیچ نیازی به مغزی که توانایی تحلیل ساختارهای سه بعدی داشته باشد، ندارد.

مغز پرنده ها برای درک سه بعدی جهان فرگشت یافته و بهتر از هر خلبانی می توانند با دیدن حشره ها و پرنده هایی دیگر و شاخه های درختان، مسیر حرکت و سرعت خود را برای شکار یا اجتناب از شکارچی و برخورد با مانع تنظیم کنند اما مغز انسان بیشترین کارایی خود را مدیون نظام اجتماعی انسانی است. بسیار از توانایی های منحصر به فرد انسانی برای زیستن در اجتماعی بزرگ با آشنایان، دوستان، دشمنان فراوان و درک رفتار و حرکات ایشان فرگشت یافته است.

خواب

قانون هفتم: اگر خوب بخوابی خوب هم فکر می کنی

مغز به طور دائم در وضعیت تنش بین سلول ها و مواد شیمیایی که می خواهند ما را بخوابانند و سلول ها و مواد شیمیایی که می خواهند ما را بیدار نگه دارند، قرار دارد. هنگام خواب نورون ها فعالیت ریتمیک نیرومندی نشان می دهند که می تواند ناشی از فعالیت مغز برای مرور آنچه باشد که در طول آن روز با آن مواجه شده ایم. میزان نیاز به خواب و ساعت های ترجیحی خوابیدن در افراد مختلف متفاوت است. اما کشش بیولوژیکی برای خواب بعدازظهر، واقعیتی جهان گیر است. کمبود خواب به توجه، کارکردهای اجرایی، حافظه فعال، خلق، قدرت استدلال و حتی چابکی حرکتی لطمه می زند.

استرس

قانون هشتم: مغز تحت فشار عصبی، مثل مغز آسوده نمی آموزد

سیستم دفاعی بدن شامل آدرنالین و کورتیزول به منظور پاسخگویی به خطرات جدی ناگهانی مثل مواجهه با یک ببر ساخته شده است. فشار عصبی یا استرس همیشگی مثل زندگی در خانه ای همواره متشنج سبب می شود این سیستم به طور دائم در فعالیت باشد، آن را از تنظیم خارج کرده و وضعیت خطرناکی ایجاد می کند. در شرایط فشار عصبی مزمن، آدرنالین دیواره رگ های خونی را تخریب می کند؛ وضعیتی که ممکن است به حمله یا ایست قلبی منجر شود.

کورتیزول هم سلول های هیپوکامپ مغز را نابود می کند و در نتیجه توانایی یادگیری مغز فلج می شود. بدترین نوع فشار عصبی هنگامی است که با مشکی که هیچ کنترلی بر آن نداریم، مواجه می شویم و احساس درماندگی می کنیم. فشار عصبی هیجانی و احساسی اثرات منفی عمده ای بر اجتماع می گذارد و آموزش پذیری کودکان در مدرسه و بهره وری کارمندان در محیط شغلی را کاهش می دهد.

یکپارچی احساس

قانون نهم: چند حس را همزمان درگیر کنید

حواس ما اطلاعات را در دسترس مان قرار می دهند. پیام های حسی تبدیل به پیام های الکتریکی می شوند، به مناطق مربوط به خود در مغز می روند، آنچه در بیرون اتفاق افتاده را در آنجا بازسازی می کنند و سرانجام در ترکیب با همدیگر یک ادراک کلی از محیط خارجی به دست ما می دهند. به نظر می رسد مغز برای تصمیم گیری در مورد شیوه ترکیب پیام های مختلف، از تجربه های گذشته استفاده می کند؛ بنابراین ادراک دو فرد از یک رویداد می تواند بنا بر تجربیات شان متفاوت باشد.

حس های انسان برای همکاری با هم تکامل پیدا کرده اند، درنتیجه تحریک همزمان چند حس یادگیری را تسهیل می کند.

بوها قدرت عجیبی در زنده کردن خاطرات گذشته دارند؛ شاید به این دلیل که پیام های بویایی برخلاف دیگر پیام های حسی، به جای رفتن به تالاموس از آن عبور کرده و مستقیم به مقصدهای شان می روند که از جمله آنها، بادامه مغزی است که مدیر بخش هیجانات در مغز به شمار می رود.

بینایی

قانون دهم: بینایی مهم ترین حس است

تقریبا نیمی از ذخایر انرژی مغز صرف مهم ترین حس ما، بینایی می شود. آنچه می بینیم درواقع تنها چیزی است که مغزمان می گوید باید ببینیم و صددرصد مطابق با واقعیت نیست.

تجزیه و تحلیل داده های بصری مراحل زیادی دارد. ابتدا شبکیه چشم فوتون های نور را مرتب می کند و آنها را به صورت جریان پیوسته ای از اطلاعات، درست مانند یک فیلم سینمایی، به قشر بینایی مغز می فرستد. در گورتکس بینایی، نواحی مختلف مغز اطلاعات مربوط به رنگ، حرکت و… را پردازش می کنند. در نهایت تمام این اطلاعات با هم ترکیب می شوند و ما می بینیم.

یادگیری که با استفاده از تصاویر صورت بگیرد، به مراتب موثرتر از یادگیری هایی است که از طریق خواندن یا شنیدن کسب می شود.

جنسیت

قانون یازدهم: مغز زنان و مردان با هم فرق می کند

سهم مردان از کروموزم X یک عدد و سهم زنان از آن دو عدد است. دومین کروموزوم X در زنان نقش پشتیبان دیگری را دارد و وجود آن در توانایی های ذهنی شان اثر بارزی میگذارد؛ چرا که درصد بالایی از ژن های مسوول شکل گیری مغز با آن حمل می شوند.

زنان به دلیل اینکه دو نوع کروموزم X فعال در سلول های خود دارند از نظر ژنتیکی پیچیده تر هستند.

تمام کروموزم های X مردان از مادر به آنها رسیده است. کروموزوم Y تنها کمتر از صد ژن با خود حمل می کند؛ صد ژن در برابر حدود 1500 ژنی که روی کروموزم های X قرار دارند. مغز مردان و زنان هم از نظر ساختاری و هم از نظر بیوشیمیایی با هم متفاوت هستند. به عنوان مثال مردان بادامه بزرگ تری دارند و در مغزشان سریع تر سروتونین تولید می کند. شیوه پاسخگویی به استرس هم در دو جنس متفاوت است. زنان در مواجهه با استرس بادامه نیمکره چپ را فعال کرده و در نتیجه محتوای هیجانی بیشتری را به یاد می آورند، در صورتی که مردان به دلیل فعال کردن بادامه نیمکره راست به اصل موضوع توجه می کنند.

کاوش

قانون دوازدهم: انسان کاوشگری طبیعی و نیرومند است

کودکان مدل زنده ای از سبک یادگیری اسنان هستند. آنها دریافت کننده منفعل اطلاعات نیستند؛ بلکه فعالانه به محیط واکنش نشان می دهند. آنها مشاهده می کنند، براساس آن فرضیه می سازند، فرضیه شان را امتحان می کنند و پس به نتیجه گیری می رسند. این شیوه برخورد علمی درنتیجه فعالیت بخش های خاصی از مغز است.

قشر پیش پیشانی نیمکره راست در فرضیه ها به دنبال خطا می گردد (آن ببر با دندان های تیزش خطرناک است) و ناحیه ای در مجاورت آن دستور تغییر رفتار را صادر می کند (فرار کن) در مغز انسان «نورون های آینه ای» وجود دارند که توانایی تقلید کردن را ایجاد می کنند و در سراسر مغز پراکنده اند. قسمتی از مغز ما همانند مغز کودکان انعطاف پذیر باقی می ماند تا بتوانیم نورون های جدید بسازیم و در تمام طول زندگی چیزهای جدید بیاموزیم.

مجله همشهری دانستنیهالینک منبع

مطلب دوازده اصل مغزی برای موفقیت در سایت مفیدستان.


لینک منبع و پست :دوازده اصل مغزی برای موفقیت
http://mofidestan.ir/%d8%af%d9%88%d8%a7%d8%b2%d8%af%d9%87-%d8%a7%d8%b5%d9%84-%d9%85%d8%ba%d8%b2%db%8c-%d8%a8%d8%b1%d8%a7%db%8c-%d9%85%d9%88%d9%81%d9%82%db%8c%d8%aa/نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
مطالب اینترنتی
درباره وبلاگ


مدیر وبلاگ : نویسنده
نویسندگان
آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :

                    
 
 
 
ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو | Buy Website Traffic